Odświeżenie trawnika po zimie – praca własna czy usługi ogrodnicze?

Zima to czas, w którym zaszywamy się w domu. Niskie temperatury i brzydka pogoda nie pozwalają na przebywanie na świeżym powietrzu i raczenie się urokami naszego ogrodu. Mroźne powietrze i długo utrzymujący się śnieg niekorzystnie wpływają na trawnik. Jest on przerzedzony, poprzecierany, kępy trawy rosną nierówno, gdzieniegdzie widać łyse placki.

Jeśli temperatura będzie już wyraźnie na plusie, możemy rozpocząć naszą misję regeneracji trawnika. Na początek musimy wygrabić wszelkie liście i gałęzie, których przez zimę trochę się nagromadziło. Wyczesujemy także filc – starą i martwą trawę.

Następnie należy przystąpić do wertykulacji, dzięki czemu poprawimy kondycję i wygląd naszego trawnika. Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu ziemi na ok 6 cm oraz jej spulchnieniu. Dzięki niemu, nacięte korzenie odżyją, rozgałęzią się a trawnik nam się zagęści.

Kolejną czynnością jest napowietrzenie naszego trawnika, w celu jego rozluźnienia. Służą do tego widły, aerator, lub specjalne nakładki na buty. Potem powinniśmy docisnąć darń do podłoża przy użyciu wielkiego i ciężkiego wałka. Ten zabieg sprawi, że trawnik będzie nam równo wyrastał.

W miejscach, gdzie występują przerzedzenia trzeba dosiać trawę dosypując nasiona wymieszane z ziemią pobraną z docelowego miejsca. Nie można też zapomnieć o regularnym podlewaniu nasion.

Następnie przystępujemy do koszenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że trawę należy kosić raz w tygodniu, a w przypadku upalnych letnich dni rzadziej, żeby zagwarantować większą wilgotność przy glebie.

Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu, odchwaszczaniu, panowaniu nad kretowiskami, nawożeniu oraz o zapanowaniu nad mchem.

Samodzielna troska o ogród jest oczywiście bardzo przyjemna, ale jeśli Twoje ogrody mają ogromną powierzchnię, lub nie dysponujesz dostateczną ilością wolnego czasu, warto rozważyć skorzystanie z usług ogrodniczych. Jedno jest pewne – oferty pracy dla ogrodników zaczną pojawiać się coraz częściej, bo w zadbanym ogrodzie przyjemnie się odpoczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *